“ЗЕМЯТА – ПОЗНАТА И НЕПОЗНАТА”: "ПЕРНИК-МОЯ НАДЕЖДА"

VI НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА НАУЧНА РАЗРАБОТКА
“ЗЕМЯТА – ПОЗНАТА И НЕПОЗНАТА”
ОРГАНИЗИРАН ОТ ФОНДАЦИЯ “ЗЕМЯТА И ХОРАТА”

Доклад: "ПЕРНИК-МОЯ НАДЕЖДА"



СЪДЪРЖАНИЕ

1. ВЪВЕДЕНИЕ
2. ПРОУЧВАНЕ ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ТЕЦ”РЕПУБЛИКА” ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА
3. ШЛАМОХРАНИЛИЩА /СГУРООТВАЛИ/
4. ПРИОРИТЕТИ И МЕРКИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ В РАЙОНА НА ГРАД ПЕРНИК
5. НАШИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
6. ЗАКЛЮЧЕНИЕ
7. ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА



1. ВЪВЕДЕНИЕ

Град Перник е разположен в Югозападна България между Витоша, Люлин и Голо бърдо в Пернишката котловина.
В климатично отношение градът попада в умереноконтиненталната климатична област. Климатичните условия се определят от сравнително голямата средна надморска височина - 750 м, която варира в широки граници - от 650 м до над 2000 м.
Специфичните ортографски условия на Пернишката котловина с преобладаващо тихо време (65.4%), гъстотата на застрояване и разполагането на промишлени предприятия в ниската част на котловината нарушават екологичното равновесие. Въздухът в района се замърсява с прах, серен диоксид, оловни аерозоли и др. тежки метали.
Развитието на енергетиката, металургията, открития въгледобив водят до замърсяване на въздуха, водите и почвите. Промишлеността на гр. Перник сериозно замърсява природната среда на площ от 158 км2. Най-силно са замърсени почвите с цинк, олово. Тревожно е състоянието на въздуха и водите. Сериозен проблем е и обезлесяването на планините в Краище. Замърсяването на природната среда води до обезлистване на горите в Краище. За опазване на природната среда в планината Голо бърдо е създаден резерватът “Острица”.



2. ПРОУЧВАНЕ ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ТЕЦ”РЕПУБЛИКА” ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА

В района на град Перник се наблюдава сравнително високо антропогенно въздействие предимно върху атмосферата, почвите и растителността, а така също в съчетание с другите източници транспорт, комунално - битов сектор и др. и върху останалите компоненти на околната среда. Основните промишлени източници на замърсяване на околната среда в района на град Перник са: “Стомана Индъстрии” АД с основно производство металургия, ТЕЦ “Република” с производство на топло- и електроенергия и “Мини Открит Въгледобив” – гр. Перник с добив и преработка на кафяви каменни въглища. Районът на разположение на ТЕЦ “Република” – гр. Перник се явява една от т.н. “горещи екологични точки” в страната с повишена степен на риск за околната среда и здравето на хората. Това се дефинира от редица специфични орографски и антропогенни фактори – много висока степен на индустриализация на района, концентрация на населението в най-ниската част на Пернишката котловина, подчертано безветрие (над 65% от случаите на наблюдения) и др. териториалното устройство и стопанската дейност в община Перник са развити под въздействието на лимитиращия фактор – Пернишки въглищен басейн. Продуктивните хоризонти на същия са непосредствено около и в очертанията на град Перник, където се намират действащите или вече закрити рудници. На територията на града и в околностите му са разположени 34 промишлени предприятия, оказващи негативно въздействие върху компонентите на околната среда. ТЕЦ “Република” и останалите основни промишлени източници на замърсяване са разположени в източната зона на град Перник.


Град Перник е една от т. нар. ”горещи екологични точки” в страната с повишена степен на риск за околната среда. Районът обхваща приблизително територия от 70 км2 и население 100 000 жители. Релефът е сравнително равнинен. Преобладаващите посоки на вятъра през годината (Климатичен справочник на България - 1982 г.) са север - 27.3 %, северозапад - 20.0 %, юг - 18.0 % и североизток - 14.1 %. Съществена особеност на режима на вятъра е изключително голямата повтаряемост на случаите с тихо време, като за периода 1999-2001 г. затишие е регистрирано в 61 % от общия брой наблюдения.

Районът на ТЕЦ “Република” се намира в един от антропогенно най - натоварените въздушни басейни в страната. Град Перник е един от най – наблюдаваните по отношение на съдържанието на вредни вещества в атмосферния въздух от началото на организирания мониторинг в страната. Според класификацията по степен на замърсяване районът е един от дванадесетте най – замърсени въздушни басейна в страната, а самият Перник – екологична “гореща точка” по отношение на прахови частици и серен диоксид.
Промишлената зона, в която се намира ТЕЦ „Република” практически е заобиколена от жилищни зони. Нашето училище- ТПГ”М.Кюри” се намира само на 1200 м по въздушна линия от централата, XIII СОУ”Св.Сирил и СВ.Методий” е на 1400м, III поликлиника – на 2000 м и т.н. Тези обекти подлежат на здравна защита.
Състоянието на околната среда на района е предмет на редица специализирани изследвания, периодични наблюдения и контрол от страна на МОСВ, РИОСВ , РИОКОЗ и други.
На територията на ТЕЦ „Република” има източници на организирани и неорганизирани емисии на замърсяване на атмосферния въздух, които са със значително участие в антропогенното натоварване на района.
Имисионният контрол на атмосферния въздух е организиран в рамките на Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС).
Наблюдаваните замърсители са определени според изискванията на наредба №7/03.05.1999г. и Наредба №9/03.05.1999г. от българското законодателство, отговарящи на Директиви 96/62/ЕС за оценка и управление качеството на атмосферния въздух и 99/30/ЕС - серен диоксид, азотен диоксид, прах (РМ10), олово.
В проследяване динамиката на замърсяването на атмосферния въздух в гр. Перник са определени два пункта - с ръчно пробонабиране и класически химически методи на анализ и един автоматичен пункт. Контролират се общ прах, РМ10, серен диоксид, азотен диоксид и сяроводород. Извършват се по четири пробонабирания в светлата част на денонощието във всички работни дни от годината.
Годишната норма е превишена и в двата пункта. Високите концентрации на контролираните параметри се дължат на промишлената дейност в града, като един от основните източници на вредни вещества е ТЕЦ ”Република” и двете му шламохранилища особено при неблагоприятни метеорологични условия (силен южен вятър).
През отчетния период е приключила работата по разрушаване на стария филтър и монтиране на новия електрофилтър на Парогенератор № 5. Монтирана е системата за собствени непрекъснати измервания. До края на м. Септември 2007 г. системата не беше калибрирана и въведена в експлоатация. Започната е реконструкцията на ПГ № 5.
През 2007 г. са извършени 4 броя емисионни измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от работата на котли № 2 и 4. Две контролни измервания и две собствени периодични измервания от акредитирана лаборатория.
При контролните измервания е констатирано следното:
При измерването на 13.07.2007 г. на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от газохода след пречиствателното съоръжение на парогенератор № 2 са регистрирани резултати за показателите серен диоксид, азотни оксиди и въглероден оксид са в определените норми, но е регистрирано превишение по показател прах, като е измерена емисия-2986 mg/Nm3, при норма 2 700 mg/Nm3.
При измерването, проведено на 23.11.2007 г. в пет пробовземни точки на изградени на газохода на котел № 4 след пречиствателното съоръжение (електрофилтър) измерените стойности на вредни вещества, изпускани в атмосферата отговарят в атмосферата отговарят на индивидуалните емисионни норми, определени в Комплексно разрешително №53/2005г.
Основните източници на замърсяване на атмосферния въздух са анализирани според технологичната схема на електро - и топло - производство и състоянието на пречиствателните съоръжения, както следва: Парогенераторите, като основни съоръжения са основните източници на организирани емисии в централата. За определяне на емисиите се извършват измервания от контролните органи РИОСВ и ИАОС.

Концентрациите на прах, SO2, NOx и CO при проведени прахогазови измервания в ТЕЦ „Република” са показани на фигури.1, 2 , 3 и 4.


От резултатите при проведените прахогазови измервания в ТЕЦ „Република” за 2003 – 2004 година, преди влизане в сила на комплексното разрешително се установява, че концентрациите на прах и SO2 не отговарят на ПДК, съгласно чл. 22 от Наредба № 2, публикувана в ДВ бр.34/1999 година. Измерените стойности на емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата по показатели прах и SO2 надхвърлят многократно ПДК. След влизане в сила на Комплексно разрешително № 53/2005 година на ТЕЦ „Република”, от резултатите при проведените прахогазови измервания през 2005 – 2006 – 2007 година се установява, че концентрациите на прах не отговарят на индивидуалните емисионни ограничения заложени в комплексното разрешително. От написаното по – горе можем да обобщим, установява се замърсяване на атмосферният въздух в района на ТЕЦ „Република” с прах като концентрациите му надхвърлят индивидуалните емисионни норми заложени в комплексното разрешително два пъти. На фиг.1 се наблюдава увеличаване на измерените концентрациите на прах през 2005 – 2006 – 2007 година, в следствие на увеличеното пепелно съдържание на кафявите въглища използувани за основно гориво в централата и лошото техническо състояние на електрофилтрите . В ТЕЦ „Република” предстои изграждането и пускането в експлоатация на сероочистваща инсталация на парогенератор № 5, очистването на димните газове от SO2 ще бъде около 90 %. В таблица 1 са дадени емисионните норми заложени в КР след въвеждане в експлоатация на новия парогенератор с очистване на димните газове от SO2.
Таблица 1. Емисионни норми


3. ШЛАМОХРАНИЛИЩА /СГУРООТВАЛИ/


Като източници на замърсяване на атмосферния въздух, могат да се разглеждат участъци от действащите сгуроотвали, от необходимата по съображения за сигурност “плажна ивица” и участъците, непокрити от водното огледало”. ТЕЦ “Република” има два сгуроотвала .
Територията на сгуроотвала “7 септември” / основна и помощна секция / и “Кудин дол” са на разстояние около 2300 м южно от площадката на централата. Имат площи съответно 992 и 416 дка.
Пулпът/пепелина и сгурия/ от котлите се транспортира със затворени тръбопроводи от багерна помпена станция .
При обща площ на сгуроотвала ≈ 1400 дка е приета около 1/3 част от нея на възможно взаимодействие в въздушни потоци при вятър.
Количеството на повдигнатият прах при скорост на вятъра 3,4 m/s може да достигне до 1,8 t/h / почти 2 пъти по - високо от емисията на прах с димните газове.
При скорост на вятъра 7-8 m/s тази емисия може да нарастне няколко десетки пъти, да се получи пренос на праха на значително разстояние и да се засегнат територии на жилищни райони.
Най – засегнат е квартал Калкас,който се намира до сгуроотвал “7 септември”.


Резултати от химичен анализ на избистрени води от шламохранилището, (mg/dm3)


Резултатите от проведените измервания на избисрените води от шламохранилищата, които се заустват в река Струма са в съответствие с пределно допустимите концентрации и с концентрациите заложени в Комплексното разрешително. На фона на направените изследвания за качеството на избистрените води от сгуроотвалите може да се каже, че пречистените отпадъчни води при нормална експлоатация на съоръженията, на фона на действието на останалите източници в района оказват слабо влияние върху водите на река Струма.
Вижте презентацията ни с нашите изследвания и снимки: Сгуроотвали (шламохранилища) на ТЕЦ "Република" .


Резултати от мониторинг на почвите


От резултатите при проведения мониторинг на почвата през 2006 година се установява, че няма надвишаване на пределно допустимите концентрации, заложени в Наредба № 3 за норми относно допустимото съдържание на вредни вещества в почвата. Резултатите и от петте пробовземни точки са в съответствие с допустимите норми в Наредба № 3. Въздействието на ТЕЦ „Република” върху почвите в района е чрез атмосферното отлагане на емитираните замърсители – прах и SO2. Степента на физически деградационните процеси на почвата в района е по - голяма – уплътняване, ерозия, заблатяване, свлачища. За предотвратяване и намаляване на тези процеси в централата трява да се увеличат зелените площи и да се направи техническа и биологическа рекултивация на шламохранилище „7-ми Септември”. За предотвратяване на замърсяване на почвите около действащото шламохранилище „Кудин дол”, трябва намиването на отпадъка да се извършва равномерно от всички страни и да се поддържа водно огледало, което да възпрепятства разнасянето на прахови фракции върху околните площи, особено при сухо и ветровито време.


В таблицата по-долу са дадени резултатите от нашите изследвания на избистрени води на почви, взети от двете шламохранилища на 16.04.2009 год.


4. ПРИОРИТЕТИ И МЕРКИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ В РАЙОНА НА ГРАД ПЕРНИК

• Рехабилитация на котел № 5 и изграждане на нов филтър към него
• Избиране на място за ново шламохранилище на ТЕЦ “Република”
• Измиване на пътищата и поддържане в добро състояние.
• Недопускане горенето на битовите отпадъци и автомобилни гуми.
• Привеждане на дейността на предприятията съгласно изискванията на чл. 15 от Наредба №2 /19.02.1998г., ДВ бр. 51 за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни източници
• Намиране на алтернативно решение за отопление на населението с екологични горива.

5. НАШИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Първото ни предложение се отнася за терените около шламохранилищата.
От направените проучвания установихме, че най – ефикасно ще се пречиства въздуха като се създаде “Зелена зона” около шламохранилищата.
В момента терените са превърнати в нерегламентирани депа за отпадъци, на някои места има храсти и камъш.
Нашето предложение е да се насадят бързорастящи и непретенциозни на замърсяване дървета и храсти. За да се осигури целогодишно пречистване на въздуха е добре да се съчетаят иглолистни и широколистни дървета и храсти - например- Acer tataricum, Morus alba, Gleditschia triacanthos, иглолистни - Juniperus sabina, Juniperus communis, храсти- Rosa canina, Cotoneaster vulgaris, Cotoneaster Horizontalis, Berberis vulgaris, Lonicera tatarica.


Второто ни предложение е около шламохранилищата да се създат черничеви градини.
Черниците освен ,че пречистват въздуха имат и това свойство да извличат тежки метали от почвата.
Черниците виреят в района на Перник.
От Колегиумът на Министерството на земеделието, горите има приета Програма за развитие на бубарството в планинските и полупланинските райони на страната. Бубарството може да се превърне в стабилен източник на средства, но само ако се преустрои от любителска дейност в основен поминък на хората, отчитат експертите от министерството.
В Опитната станция по бубарство във Враца е създадена нова порода черничеви дръвчета с височина на стеблото 30-35 см, което пък спестява катеренето. Нова технология, разработена в Опитната станция по бубарство във Враца, позволява да се гледат 3-4 реколти годишно. Новата технология за отглеждане на бубите позволява да се режат направо клонки, а не черничеви листа. Това до известна степен облекчава труда на хората.


На 5 дка черничева градина може да се отгледат минимум 25 кутийки буби. От тях при нормални условия, ако се спазват изискванията, могат да се отгледат 1200 кг пашкули.
Третото ни предложение е свързано с използване на възобновяеми източници на енергия. Естествено, ще бъдат необходими големи инвестиции, но идеята си заслужава.Съществуващите в момента шламохранилища ще могат да бъдат експлоатирани до 2014 година.
Част от територията им може да бъде пресушена , обработена така,че при вятър да не се отнасят прахови частици и да бъде построена слънчева станция , която да черпи енергия от слънцето . Получената електроенергия ще служи за производство на електроенергия и за загряване на вода за битовите потребители.


Слънчевата светлина се превръща директно в енергия. Произведеният постоянен ток (DC) се съхранява в батерии или се превръща в променлив ток (AC) за използване в електрическата мрежа чрез адаптор за променлив ток. В проучване, наречено “Слънчево поколение”, направено от Грийнпийс в сътрудничество с предприятията, използващи фотоволтаични инсталации в Европа, бе доказано, че количеството на енергията, добивана от слънцето, може да се увеличи дотолкова, че до 2020г. да предоставя електричество за повече от 1 милиард души.
В района на ямболското село Крумово на площ около 1 000 декара ще бъде изграден фотоволтаичен парк за производство на ток от слънчева енергия.
Мощността, която ще бъде добивана е 40 мегавата.

6. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Вместо заключение ще припомним, че хармонията и екологичното равновесие в нашия град зависи от рационализирането на човешката дейност и правилното използване на всички ресурси – и природни, и отпадни.
Опитахме се да представим една жизнена стратегия за намаляване запрашеността на въздуха в районите на шламохранилищата и кв.Калкас, подобряване качеството на атмосферния въздух в град Перник и свързаните с него екологични, икономически и здравни проблеми. За постигането на тази цел е необходимо обединяване на усилията не всички. Природата и обществото всеки ден са изправени пред предизвикателствата на съвремието. Наше хуманно задължение е да им отговорим подобаващо, защото утре започва от днес!



7. ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА

2. Ангелов,П., Екология, С.,1981
3. Златев,Т. и Г.Марудов, Екология и охрана на труда, С., 1993
4. Михайлов, Ц. и М.Петров, Екологични основи на производството, С., 1993
5. ОВОС на ТЕЦ “ Република”гр.Перник,1998 год.
6. Оуен,С., Опазване на природните ресурси, Земиздат, С., 1981
7. План за развитие на община Перник/2007-2013/
8. Тонев, Л. и П.Попов, Екология на селищата и селищните системи, С., 1982
9. www.barda.bg
10. www.pernik.bg
11. www.riew-sofia.org/index
12. www.capital.bg
13. ses-vratza.bacsa-silk.org
14. bluelink.net
15. greentech-bg.net
16. investinsofia.eu

No comments:

Post a Comment