Дървесен вид "Пауловния"

Едно от дърветата, които засадихме в двора на учлището е Пауловния.
Кратка справка за дървото: "Дърветата от рода Пауловния са бързорастящи и се отглеждат за производство на твърда дървесина. След отсичане, дървото израства наново от запазената коренова система и затова пауловнията е известна още като „дървото на феникса”. Този изключителен вид се използва и за възстановяване на тежко замърсени почви.
Дървото има красив, постепенен листопад, обогатяващ почвата с минерали. Paulownia може да расте на бедни и замърсени почви, като ги очиства от тежки метали и други вредни соли
Бързият растеж на тези дървесни видове ги прави особено ценни за засаждане на големи промишлени масиви, на опожарени гори, табани и свлачища
Пауловнията се използва и в енергетиката за производство на пелети (твърдо гориво) и като суровина за алтернативно възобновяемо биогориво. За тази цел се използва не само стъблото, но и клоните и листата."

Изложба на картини от отпадъчни материли по повод "Ден на Земята" 2010

По повод денят на Земята, съвместно с ОУ "Свети Климент Охридски"-село Кладница и ОУ "Свети Иван Рилски"-град Перник, ТПГ "Мария Кюри" направи изложба от отпадъчни материали.

Кръгла маса на тема "Бъдещето ни е в нашите ръце"

Технологичната професионална гимназия "Мария Кюри" –Перник и училищният екоклуб "Мост към бъдещето" организираха на 20 април в Двореца на културата – Перник кръгла маса по проблемите на екологията в Перник. Гости на форума, наречен от младите еколози "Бъдещето ни е в нашите ръце", бяха представители на РИОСВ - Перник, на "Стомана Индъстри", директорът на Регионалния исторически музей, общинският съветник Галина Асенова, Анелия Дренска от областна администрация - Перник, Камелия Тракийска и Росица Симеонова - експерти на Регионалния инспекторат по образованието. Сред присъстващите бяха и децата от екоклуба към училището в Кладница, малките еколози от ОУ "Св. Иван Рилски", екоклуб от Гимназията по икономика, които се представиха с тематични изложби.
ТПГ "Мария Кюри" организира настоящия форум като единственото учебно заведение в областта, в което се обучават ученици по специалността "Екология и опазване на околната среда", отбеляза в приветствието си директорът Недялка Илиева. В навечерието сме на един специален ден, посветен на планетата Земя - 22 април. Той е послание, насочено към нас, и го избрахме като повод да акцентираме и поговорим за местните екопроблеми, допълни Илиева.
На кръглата маса бяха представени няколко презентации, разработени от учениците, сред които отличените миналата година с национални награди разработка, направено бе представяне на дървото пауловния, както и на резервата "Острица" в планината Голо бърдо. Всеки един от участниците във форума получи дипляна за професионалната гимназия и пролетна рисунка върху камък.

ДЕН НА МЛАДЕЖКАТА АКТИВНОСТ 2010

На 20 април 2010 година проведохме екоакция в двора на училището ни - Технологичната професионална гимназия "Мария Кюри"- Перник. Инициативата е част от поредицата прояви, посветени на Световния ден на младежката активност. В акцията се включиха като съорганизатори Районен младежки дом - Мошино и кметство "Изток", както и кметът Снежанка Викторова.

Околната среда и пожарите / fire ecology

Пожарите и екологията (огнена екология) се занимава с процесите връзката между пожарите и влиянието им върху околната среда (екологичен ефект). Кампании като "Smokey bear" провеждани в САЩ насаждат в обществено мнение да се смята, че горските пожари винаги са вредни за природата. Това мнение се основава на убеждението, че при остарелите екосистеми един пожар може да наруши равновесието и хармонията в природата. По-новите екологични изследвания показват обаче, че огънят е неразделна част към функцията на природата и биологичното разнообразие. Много общности, както и организми в рамките на тези общности са се приспособили да издържат и дори да използва огъня. Гасенето на пожарите в комбинация с други човешки въздействия върху околната среда, води до непредвидими промени в екосистемната динамика и видовия състав. Също има обратен ефект за създаване на някои от най-големите и най-интензивни горски пожари получаващи се днес. Еколозите са изправени пред трудни въпроси за това къде е целесъобразно да се възстанови режима на огън и как да се направи. Тези въпроси са от решаващо значение днес, както се вижда последиците пожарогасителни дейности и продължаващата експанзия на хората в огъня влияята върху адаптирането на разлини екосистеми.