Пожарите и екологията (огнена екология) се занимава с процесите връзката между пожарите и влиянието им върху околната среда (екологичен ефект). Кампании като "Smokey bear" провеждани в САЩ насаждат в обществено мнение да се смята, че горските пожари винаги са вредни за природата. Това мнение се основава на убеждението, че при остарелите екосистеми един пожар може да наруши равновесието и хармонията в природата. По-новите екологични изследвания показват обаче, че огънят е неразделна част към функцията на природата и биологичното разнообразие. Много общности, както и организми в рамките на тези общности са се приспособили да издържат и дори да използва огъня. Гасенето на пожарите в комбинация с други човешки въздействия върху околната среда, води до непредвидими промени в екосистемната динамика и видовия състав. Също има обратен ефект за създаване на някои от най-големите и най-интензивни горски пожари получаващи се днес. Еколозите са изправени пред трудни въпроси за това къде е целесъобразно да се възстанови режима на огън и как да се направи. Тези въпроси са от решаващо значение днес, както се вижда последиците пожарогасителни дейности и продължаващата експанзия на хората в огъня влияята върху адаптирането на разлини екосистеми.
Компоненти на пожара
Има различни компоненти на пожара, от които следва какво ще стане с екосистемата след един пожар:
1. Консумация на гориво и модел на разпространение
Пожарът може да е на три нива.
- Приземни пожари - горят чрез почвата, която е богата на органични вещества.
- Повърхностни пожари - горят чрез изсъхнал посадъчен материал, който е на земята.
- Върхови/коронен/ пожари - горят по върховете на храсти и дървета.
Екосистемите могат да се справят и преживеят с едно ниво на пожар или с комбинация от трите.
2. Интензивност
Определя се като освобождаване на енергия на единица дължина на огенена линия (fireline) (кВт m-1). Може да бъде направена оценка
1) като произведение на линейни разпространението лихвен процент (m S-1), с ниска топлина на изгаряне (кДж кг-1), и които се изгарят маса на гориво за единица площ;
2) чрез корелация на дължина на пламъка.
3. Строгост/Суровост (Severity)
Това е термин, който еколозите използват, за обозначаване на въздействието на огънят върху една екосистема. Еколозите го определят по много начини. Един от начините е чрез оценка на растителна смъртност.
4. Честота
Това е мярка за повтаряемостта на пожари в дадена екосистема. Определя се като интервал между пожарите в дадена област, или размера на времето, необходимо за изгаряне на еквивалента на една определена територия.
5. Сезонност
Това се отнася за времето от годината, през която пожарите са най-чести. Те често се появява по време на сухия сезон. Може да бъдата предзивикани от гръмотевично време от паднала мълния.
No comments:
Post a Comment